Gå direkt till innehåll

Ämnen: Turistnäring, turism, resor

  • Förbättrad tillgänglighet till utflyktsmålet Gåsören


    Besöksmålet Gåsören har gjorts mer tillgängligt. Bland annat har brygga, landgång, spångning, toalett och turbåt anpassats för personer med funktionsnedsättning. Nu har Gåsörens tillgänglighet testats av en referensgrupp för att se om det som gjorts fungerar.


    Gåsören, ett stenkast utanför Skelleftehamn, har varit en viktig kugge för Skellefteås sjöfart. Dess fyrar och öns lotsar ha

  • Utveckling av Skellefteås stadskärna i gemensam satsning mellan kommunen och fastighetsägare

    Skellefteå kommun föreslås av kommunstyrelsens arbetsutskott bevilja ett bidrag på totalt 1 miljon kronor för åren 2025–2026 till utvecklingsinsatser för en attraktivare stadskärna i Skellefteå. Det är en satsning på fortsatt samverkan mellan kommunen, fastighetsägare, näringsliv och ideell sektor. Bidraget föreslås beviljas under förutsättning att fastighetsägarna lämnar motsvarande bidrag.