Pressmeddelande -
Lokaltrafiken i Skellefteå får fler turer nästa sommar
I sommar får lokaltrafiken i Skellefteå fler turer än under förra sommaren för att möta upp det ökande bussresandet. Det har kommunstyrelsens arbetsutskott beslutat.
Linje 1-4 kommer att få halvtimmestrafik från morgon till kväll måndag-fredag, med undantaget att linje 3 och 4 får timmestrafik efter klockan 20:15. På helgerna blir det som förra sommaren timmestrafik och något fler turer i de tidslägen och på de linjer där behovet finns. Linje 9 får samma turer som förra sommaren.
– Det är glädjande att det har skett en stor ökning av resorna i kollektivtrafiken de senaste åren och att vi kan fortsätta utöka utbudet under sommaren. Vi vill ge de som reser i arbetet eller på fritiden möjlighet till det även under sommarmånaderna, framför allt sommarjobbande ungdomar som kanske inte har så många andra alternativ, säger Lorents Burman (S), kommunstyrelsens ordförande.
Sommartabellerna gäller från 15 juni 2025 till 16 augusti 2025 och kommer att finnas på Skellefteå buss webbsida innan sommartrafiken drar igång.
För mer information, kontakta:
Lorents Burman (S), kommunstyrelsens ordförande: 070-243 07 00
Robert Nyman, verksamhetschef trafik vid Skellefteå kommun: 070-678 65 48
Ämnen
Kategorier
Regioner
Skellefteå kommun
Det är trivsamt att bo i Skellefteå med omnejd. Vi är många som är överens om det. Inom Skellefteå kommun finns massor av betydelsefulla yrken som går ut på samma sak – att ta hand om vår kommun och dem som bor i den. Att skapa livskvalitet, helt enkelt.